Лесли Локо – архитект, писател, университетски преподавател и основател на African Futures Institute ще бъде куратор на 18-тото международно архитектурно изложение La Biennale di Venezia 2023. Новината бе обявена на 14 декември, когато бяха официално оповестени и датите на международното събитие, което ще се проведе в италианския град от 20 май до 26 ноември 2023 година. Венецианското архитектурно биенале е една от най-значимите платформи за архитектура и градско планиране в света. Форумът включва национални участия, както и селекция от разнообразни събития, организирани от международни институции.
Темата на 18-та международна архитектурна изложба е „Лаборатория на бъдещето“. Тя е вдъхновена от Африка, която води класациите за глобална урбанизация и растеж, но също така е изправена пред сериозни заплахи от изменението на климата и неравенствата. Африка е известна като най-младия континент на планетата и, когато става въпрос за архитектура, не е изненадващо, че урбанизацията тук се развива бързо. Това създава проблеми поради честата липса на планиране, но все пак превръща Африка в най-динамично променящия се континент.
„Африка определено е мястото, откъдето започва бъдещето и това, което става тук, се случва на всички нас. Ако има място на тази планета, в което се събират всички проблеми на равенството, расата, надеждата и страха – това е Африканския континент“, каза Локо. Голяма част от работата й поставя под въпрос концепциите за култура, пространство и раса, поставяйки архитектурата в по-глобален социален и политически контекст, който не винаги е във фокуса на професията.
Според Лесли Локо темата на Биеналето работи на няколко нива:
„Първо, Африка е лабораторията на бъдещето. Ние сме най-младият континент в света със средна възраст, наполовина по-малка от тази в Европа и Съединените щати и с десетилетие по-млада от Азия. Ние сме най-бързо урбанизиращият се континент в света, нараствайки с почти 4% годишно. Този бърз и до голяма степен непланиран растеж обикновено е за сметка на местната околна среда и екосистеми, което ни изправя пред климатични проблеми както на регионално, така и на планетарно ниво.
Второ, самото La Biennale di Venezia също е вид лаборатория на бъдещето, време и пространство, в което се изследва значението на архитектурата. Днес думата „лаборатория“ се свързва най-вече с научни експерименти и предизвиква в съзнанието образи на специфични стаи и сгради. В древния свят, както в Китай, така и в Гърция, работилницата е била най-важната институция, свързана с гражданския живот. Планираме нашата изложба като вид работилница, лаборатория, в която архитекти и интердисциплинарни практици изличат примери от съвременните практики, за да очертаят път, който публиката следва, представяйки си какво крие бъдещето за всички нас”.
Източник: Камара на архитектите в България
ВИЖТЕ ОЩЕ