Отговаря лично директорът на Design Museum (Лондон) – Деян Суджич
Истински интригуваща и вдъхновяваща среща, която ще провокира както професионалисти, така и изкушените от актуалните идеи в дизайна, предстои в София. Директорът на лондонския Design Museum Деян Суджич, пристига за лекция в столицата на 27 април. Гостуването на Суджич безспорно е едно от най-значимите културни събития в страната тази пролет. Повод за неговото посещение лекция на тема “Бъдещето на дизайна” в рамките на петото издание на серията курирани срещи с различни новатори в сферата – DESIGN IS/ДИЗАЙНЪТ Е – инициатива на Студио Комплект и Генератор.
Гостът
Личността на Деян Суджич многостранна и световно известна. Той е журналист, преподавател и писател, носител на високата титла „офицер на Ордена на Британската империя“ – една от петте най-значими официални почетни титли на Острова. Сред върховете на кариерата му са работата му като куратор на осмото издание на Венецианското биенале за архитектура (2002г.), директорският пост на инициативата Glasgow 1999: UK City of Architecture and Design, позицията му на главен редактор на престижното сп. Domus от 2000 до 2004г.
Суджич е автор на няколко значими книги за дизайн и архитектура, сред които „Езикът на нещата“ (The Language of Things, Penguin, 2008), „Живот в архитектурата“ (Norman Foster: A Life in Architecture, Orion, 2010), Shiro Kuramata (Phaidon, 2013), „Б като Баухаус“ (B is for Bauhaus, Penguin 2014) и „Езикът на града“ (The Language of Cities, Penguin, 2016).
Музеят
Музеят на дизайна в Лондон е основан през 1989 г. от сър Терънс Конран. Дейността му е посветена на съвременния дизай в цялото богатство на неговите проявления. Продуктов, промишлен, графичен, моден, социален дизайн, модерна архитектура и други намират място в разнообразните изложби и интерактивни дейности на Design Museum, който освен това функционира и като благотворителна организация. Приходите, генерирани от продажба на билети, подпомагат създаването на нови изложби и подкрепят артисти и външни дейности.
В края на 2016 г. музеят се мести от Shad Thames в бившaта сграда на Commonwealth Institute в лондонския Кенсингтън. Настоящата сграда на музея е истинска архитектурна находка, реновирана специално за целите на постоянно растящите колекции и дейности на музея.
Суджич вярва, че ролята на музея е “да помага на обществото да си обяснява сложни световни процеси, революционни открития и исторически явления“.