Модерните решения за дома, офиса и обекта изискват актуален подход към материалите и технологиите, които използваме. Когато говорим за енергийна ефективност, съотношение на цена и качество и гарантирана трайност и издръжливост при всекидневна експлоатация, често се вглеждаме изключително детайлно в показателите на профилите, но така лесно подценяваме различни решаващи аспекти от цялостната картина.
Стъклото играе основна, решаваща роля в това уравнение.
За да разберем по-добре какво представлява модерният стъклопакет, нека се запознаем с основните му характеристики.
Стъклопакетът е затворена конструкция, която е изолирана херметически – серия от 2 или повече листа стъкло, съединени с помощта на херметик (лепило) и дистанционер, между които има въздушно пространство.
Така стъклата имат между себе си херметически затворено пространство, което осигурява трайност на конструкцията, намалена амортизация и повишена енергийна ефективност/изолация.
Възможностите за комбиниране на различни видове стъкла в обща система са практически неограничени и различни комбинации могат да се правят и по поръчка, в зависимост от нужите на обекта – различните видове стъклопакети имат различни показатели за топло- и шумоизолация, пропускливост и т.н
Този характерен вид конструкция влияе позитивно и на други фактори, на които държим когато търсим оптималните решения за прозорци. Качественият стъклопакет има високи показатели на топло и звукоизолация, голяма взломоустойчивост и издръжливост на вятър и резки температурни и атмосферни промени.
Топлоизолационните параметри на стъклопакетите зависят както от вида на стъклата, така и от тяхната дебелина и разстоянието, на което са монтирани едно от друго.
По-високи топлоизолационни показатели се постигат чрез монтаж на нискоемисиоони стъкла със специално покритие.
Кои са важните критерии при остъкляване?
Избирайки точния стъклопакет, вие може да се сблъскате с редица означения и съкращения, които показват различните характеристики на стъклата.
Ето и някои от най-важните от тях:
U: Коефициент на топлопреминаване
SF: Соларен фактор (показател за количеството слънчева енергия, което може да премине през стъклото)
TL: Светлинно преминаване (процентно съотношение на количеството светлина, преминаващо през стъклото)
Известно е, че стъклопакетът може да повлияе до 90 % разхода на енергия. Добрият стъклопакет притежава основополагащи характеристики като нисък соларен фактор, висока пропускливост на светлина и ниска U-стойност.
Загубите на топлинна енергия през активния отоплителен сезон са най-драстични (до 41%) при прозорците. Съвременните модели стъклопакети, които предлагаме като част от нашето продуктово портфолио, адресират адекватно този проблем, като осигуряват висока енергийна ефективност, максимално оползотворяване на топлинната енергия и минимални загуби при оптимален комфорт.
Някои от вариантите, които ще ви помогнат да ограничите загубите и да получите максимална ефективност, са:
Нискоемисионни (Ка) стъклопакети
Това са стъкла с висок соларен фактор – те пропускат много от слънчевата топлина, докато запазват нисък коефициент на топлопроводимост. Така стъклопакетите задържат топлината в помещението и използват естествен източник на енергия. Отлично решение за северни и източни изложения, както и при сенчести фасади.
Четирисезонни стъклопакети
Стъклата Advanced 1.0 (4 сезона) имат нисък соларен фактор и ниска топлопроводимост, което спомага за намаляване на преминаването на топлина в двете посоки. Стъклопакети с Advanced 1.0 спомагат охлаждането на помещенията, като в същото време осигуряват висок коефициент на задържане на енергия с минимални загуби при отопление.
Отлично решение за южно и западно изложение, както и при помещения с много интензивно слънцегреене.
Стъклопакети с нисък соларен фактор
Стъкопакетите Energy имат характеристики, идентични с тези на Advanced 1.0 стъклата, но с по-нисък соларен фактор, което ги прави предпочитани при помещения с особено активно слънцегреене.
Херметизация
Междинното разстояние между стъклата стандартно се запълва с въздух, но за по-добра топлоизолация стъклопакетът може да бъде запълнен и с газ. Аргонът е безвреден инертен газ, който ефективно и икономично повишава топлоизолационните свойства на стъклопакета.
Шумоизолация
Шумоизолацията
при стъклопакетите е в пряко съотношение с дебелината на стъклата. Оптималната звукоизолация
се постига при троен стъклопакет, съчетаващ стъкла с различна дебелина (напр.
4+4+6 или 4+5+6). Отличен ефект се постига и с ламинирани триплекс стъкла – комбинация
от две стъкла, плътно слепени със специално звукоизолационно фолио. Освен
по-добра звукоизолация, тези стъкла не се разпадат на парчета при счупване,
което спомага за тяхната безопасност.