Здрав, лек, издръжлив, устойчив на корозия, безкрайно рециклируем и с възможност за оформяне в почти всякаква форма, алуминият може да реализира в архитектурата всичко, което тухлите и дървото не могат. След широкото си разпространение в началото на 20-ти век той е бил движеща сила в революционизирането на съвременната архитектура.
Как започна съвременният възход на алуминия
В началото на 20-ти век алуминият не се използва толкова често в архитектурните и инженерните приложения поради високите разходи. Но през 20-те години благодарение на иновациите в производствения процес цената му e намалена с 80%. В резултат на това металът става популярен за конструктивни приложения и за многобройни компоненти на сградата, включително врати, прозорци, плъзгащи елементи, покриви, окачени фасади, слънцезащита, обшивки, балюстради, декоративни детайли и други.
Приложения при уникални сгради
За пръв път алуминият е широко използван в строителството на Ню Йоркската Empire State Building. Завършена през 1931 г., тя остава най-високата в света до 1970 г. Основната й конструкция и компоненти са от алуминий, включително интериорът и фоайето.
През средата на 20-и век знакови архитекти масово експериментират с алуминий. Един от най-интересните примери за модернистична архитектура е Aluminaire House – първата изцяло метална къща в САЩ по проект на Лорънс Кохър и Албърт Фрей. Друг пример е къщата Dymaxion на Бъкминстър Фулър, прочула се с експериментирането с леки алуминиеви сплави с добро съотношение здравина към тегло.
Алуминият през 21-ви век
Приложението на алуминия продължава да се разширява и през 21-ви век. Съвременните алуминиеви сплави например, лесно могат да издържат тежестта на тежките стъклопакети като по този начин увеличават количеството на естествена светлина в сградите. Небостъргачите, комбиниращи стъкло и алуминиева дограма, също стават все по-популярни по целия свят. В допълнение към постигането на „анти-гравитационни“ форми алуминиевите профили позволяват построяването на все по-високи и по-енергоефективни сгради със значително намалени емисии на въглероден диоксид.
Революцията на зелените сгради
Днес с нарастващия акцент върху „зелените сгради“ алуминият е все по-известен като един от най-енергийно ефективните и устойчиви строителни материали. С изключителната си трайност той може да се използва при всякакви климатични условия от -80 до +300 градуса Целзий. Изолационната технология за стъклопакетите и дограмите отговаря на ниските енергийни изисквания на настоящите и бъдещите регулации.
Освен това в края на жизнения си цикъл алуминият може да се претопява без да влошава качеството си, което му осигурява безкрайно рециклиране.
Благодарение на тези свои характеристики алуминиевите сгради печелят многобройни награди за устойчиво строителство, включително LEED Platinum и Gold, което гарантира, че материалът продължава да диктува трендовете и да определя промените в света на архитектурата.
Материалът е изготвен със съдействието на Reynaers:
Открийте продуктите на Reynaers екслкузивно в Luxplast
Източник: gradat.bg