Прозорците са очите на дома. От тяхното разположение и конструкция зависи повече, от колкото си представяме. Какво можем да направим, за да подобрим ефективността на прозорците в къщи и как да използваме максимално техния потенциал? Следващият материал ще разгледа тези, и още важни въпроси, които да ни помогнат да превърнем дома си в по-комфортно и красиво място за живеене.
Разположението на прозорците
Съществуват различни конфигурации, които се срещат при различните архитектурни и дизайнерски решения в къщи и апартаменти. Най-общо прозорците могат да бъдат фасадни и покривни. Независимо от това какъв вид прозорец искате да оптимизирате – посоките за подобряване се припокриват.
За най-добро представяне е важно прозорците да са с добро качествено. Стари, амортизирани от времето дървени дограми и еднопластови стъкла са гаранция за високи сметки за отопление. Най-добрата алтернатива са термоизолирани, енергоспестяващи стъклопакети в комбинация с качествени PVC профили.
Осветеност и излоация
Опитайте да прецените точната конфигурация за вашите прозорци според тяхното разположение и с мисъл за климатичния комфорт! Когато говорим за светопропускливост е важно да имаме предвид, че обемът на дневна (слънчева) светлина, която преминава през прозореца, се намалява с всяко допълнително стъкло, през което светлината преминава. Двупластов стъклопакет би позволил на около 80 % от светлината да премине в помещението. Това, разбира се, не значи, че у дома ви ще стане по-тъмно.
Подобни параметри са почти невидими с просто око. Далеч по-осезаема обаче е топлопропускливостта. Така че, ако имате силно осветени от слънчева светлина помещения, с двупластово стъкло топлината няма да се усеща толкова силно. Това е чудесен вариант за летните месеци, когато слънцето напича значително.
В същото време, колкото по-добре изолиращо е стъклото, толкова по-малко топлина се губи от вътрешността на помещението.
Многопластовите стъкла задържат топлината вътре.
Термоизолираните стъклопакети осигуряват климатичен комфорт и са много практични.
Разположение на прозорците
Разположението на прозорците има значително влияние и играе важна роля за количеството и качеството на дневната светлина, която влиза в дома. Това важи с еднаква сила както за прозорците върху фасадата, така и за тези върху покрива.
Накратко, колкото по-високо е монтиран един прозорец, толкова повече светлина пропуска той в помещението. От това зависи и потреблението на изкуствена (екетрическа) светлина, а оттам – и сметките за електроенергия.
Покривни прозорци
По правило покривните прозорци се оборудват с енергоспестяващи стъкла. Тяхното специално покритие е проектирано така, че да пропуска възможно най-много светлина докато ограничава достъпа на външната температура (топлина през лятото и студ през зимата). По този начин в стаята влиза достатъчно светлина, докато интериорният климат почти не е повлиян.
Покривните прозорци са по-щадящи по отношение на разположението. Те могат да се поставят практически навсякъде. Ако търсите постоянен поток на дневна светлина от сутрин до вечер, най-добре е прозорците да са с югоизточно разположение.
Светло- и топлозащита
Разбира се, достъпът на светлина не е единственият фактор, който трябва да отбележим. Важно е и да можем да ограничим светлината тогава, когато го искаме. В такъв случай има различни варианти, от които можете да избирате. Кой е най-добрият вариант? Изберете според нуждите и желанията си!
Вътрешна щора или пък външен сенник? При слънчеви прозорци поставените от външната страна сенници и щори често са най-оптималното решение. Те осигуряват отлична защита от топлината на слънцето.
Вътрешните щори дават повече възможности за регулиране на светлината.
При покривни прозорци се прилагат същите интериорни решения, както и за фасадните. Използват се щори, които се различват по конструкция от тези за фасадните прозорци. Те имат специфичен дизайн и характеристики, специално разработени с оглед на тяхната позиция и приложение.