С настъпването на по-студеното време този проблем се задълбочава. Образуването на конценз по прозорците у дома е изключително неприятно, но за сметка на това често срещано явление. Ако и вие се сблъсквате с този проблем, дори след поставяне на нова и качествена дограма, прочетете следващите редове. В тях може да откриете решение за проблема, както и полезни съвети за поддръжката на прозорците и дома.
За да се отървем от конденза, на първо място трябва да сме наясно с причините за него.
PVC дограмата има редица преимущества пред много от различните варианти за профили на пазара. На първо място това е добрата топлоизолация. Понякога това качество има и своите странични ефекти – като например задържане на влага и поява на капчици по вътрешната страна на стъклопакета при по-студено време.
При какви условия възниква конденз по прозорците
Кондензът е естествено физично явление, което възниква когато въздух с по-висока влажност влезе в контакт със студена повърхност. Това го прави изключително често срещано нещо през зимните месеци. Влагата в стаята се отделя при повишена температура от отоплителни уреди, при готвене, както и от енергията, отделяна от хората.
Друга основна причина за появата на конденз е изпаряването на влагата от стените при нови сгради. Това може да бъде особено фрустриращо, защото няма кой знае какво да се направи освен да се изчака влагата да се отдели трайно и стените да „изсъхнат“. За щастие този процес отнема не повече от година, а последствията могат да се елиминират с малко усилия – редовно проветряване и осигуряване на постоянен поток от свеж въздух за по няколко минути на ден.
Как да решим проблема с конденза по прозорците
Не се отчайвайте! Решението на проблема зависи до голяма степен от локалните особености на помещението и сградата. Въпреки това трайното решение често пъти се оказва просто серия от методи, които най-добре повлияват отстраняването на конденза.
Най-елементарният, но и най-ефективен начин за борба влагата и конденза е проветряването.
Добрата дограма изолира добре и не позволява проникването на въздух. Проветрявайте всекиденвно, ако имате възможност и по няколко пъти на ден. Не е нужно да държите прозорците отворени твърде дълго и да изстудявате помещенията. Сумарно проветряване от 10-15 минути дневно е достатъчно за да повлияе позитивно и да намали значително появата на конденз.
Външната топлоизолация също помага за отстраняването на конденза, защото намалява температурната амплитуда. Ако ползвате и стъклопакет с нискоемисийно стъкло може да намалите още повече разликата.
Доколкото това е възможно, избягвайте да сушите дрехи в стаята. Използвайте абсорбатор или аспиратор в кухненските помещения.