Студеното време може да предизвика различни проблеми с вашите прозорци – най-вече по отношение на комфорта и енергийната ефективност във вашия дом, офис или обект. Както знаем, дори и най-качествената дограма не е застрахована от странични ефекти когато темепратурите паднат драстично.
Как да сме напълно подготвени за зимата? Как да поддържаме прозорците и дограмата в добър вид? Ето няколко съвета за това как да се погрижим за отличното работно състояние на вашите прозорци и врати през студените дни.
Грижа за дограмата през зимата
Влага в помещенията, конденз по прозорците, замърсяване на стъклата, влошена вентилация… звучи познато, нали? Как да се грижим за дограмата така, че да си спестим излишни разходи и неприятности.
Гарантирано, поставянето на качествена и съвременна дограма решава много проблеми у дома. Вашите сметки за отопление намаляват, а комфорта и уюта се повишават. Подобрената изолация обаче нерядко идва с неприятен страничен ефект – появата на влага (конденз) по прозорците.
Това не е за подценяване – кондензът и допълнителната влага може да предизвика проблеми с течение на времето. В същото време, наличието на конденз означава, че вашите нови прозорци работят ефективно като предотвратяват топлинни загуби през студените месеци.
Съществуват много начини да ограничите неприятлните последици от конденза, както и да го предотвратим напълно.
Решение за конденза по прозорците – как да предпазим дома от влага
Новите прозорци имат редица предимства – като например по-добра изолация. Това обаче може да има обратен ефект. За да се избегне появата на конденз по вашите прозорци е нужно до помещенията да достига достатъчно въздух. Когато вашите нови прозорци изолират перфектно е нужно да компенсирате с редовно проветряване и всекидневно осигуряване на достъп на свеж въздух.
Ефикасните мерки за изключително прости – просто отваряйте прозорците и проветрявайте помещенията за 15 минути всеки ден. Това ще повлияе значително задържането на влага в дома. Не се притеснявайте от загуба на топлина и изстиване на дома. Когато прозорците отново се затворят, температура бързо ще се върне до желаните стойности.
Рутинна поддръжка на вашата дограмата
Редовната грижа за прозорците ви дава възможност за превенция на повреди и ви позволява да съхраните най-важните качества на новата дограма във времето.
Профилактично може да прилагате смазки или фино машинни масло за метални части – винаги според инструкциите на производителя. Проверявайте дръжки, заключващи механизми, триещи се части и панти за затруднено движение или видими повреди. Почиствайте с мека кърпа, мека четка или флакон с въздух под налягане.
Погрижете се за обкова, движещите и заключващи механизми
Смазвайте периодично пантите и заключващите механизми на прозорците, съобразно инструкциите на производителя. Важно е да не позволявате попадането на твърди частици като пясък, строителни материали, вар т.н. в движещите се части по време на ремонти дейности. Добре е да се предотвратява и натрупването на прах по дограмата.
Погрижете се за уплътненията
Гумените уплътнения са особено важни за ефективността на вашата дограма. Периодично използвайте специализирани препарати, които поддържат и възстановяват еластичността на тези уплътнения. Почиствайте редовно с четка или влажна мека памучна кърпа, за да избегнете натрупването на прах и абразивни частици. Не използвайте почистващи препарати върху уплътненията – например препарати за стъкло, съдържащи спирт. Те изсушават гумата и я увреждат.
Поддържайте рамките в отлично състояние
Рамките почистват минимум два пъти в годината – през пролетта и есента. Премахнете натрупаните прах и замърсявания с четка, след което отстранете остатъците с прахосмукачка (ако това е възможно). Използвайте мека памучна кърпа, напоена с разтвор на хладка вода с неабразивен препарат по ваш избор. Не използвайте твърди гъби или абразивни почистващи препарати, за да не увредите дълготрайно покритието на вашите прозорци и дограми.
Такова леко, профилактично почистване ще предпази дограмата ви и ще ви спести усилия за основно почистване, когато замърсяванията станат твърде видими.
При по-сериозни замърсявания или за почистване след строително-ремонтни дейности, може да използвате специализирани почистващи препарати за PVC или алуминиеви профили. Можете да ги намерите във всеки добре снабден строителен хипермаркет. Употребата им обаче трябва да е съпроводена с повишено внимание, защото тези препарати не е препоръчително да се ползват върху силиконовите уплътнения на вашите прозорци – те лесно могат да бъдат увредени от химическите вещества, които почистват алуминиевите или пластмасови повърхности на профилите. Затова винаги използвайте ръкавици!
Поддръжка на стъклопакет
Стъклата изискват по-често почистване. В най-добрия случай избягвайте да почиствате стъклата директно с препарат – запазете този вариант за третиране при силни замърсявания. Чистенето на замърсен прозорец с препарат обикновено само замазва мръсотията и не води до добри резултати.
Отстранете прахта с влажна кърпа, след което минете към същинското почистване. Има различни възможности – с почистващ препарат за стъкла, микрофибърна кърпа, както и класическия метод – с хартия (вестник).
Почистване с микрофибър
Микрофибърните тъкани са отличен вариант, особено ако искате да избегнете почистващите продукти, защото са щадящи и към стъклото, и към профила. Те не оставят влакна, не нараняват деликатните повърхности и могат да полират стъклата до огледален блясък. Точно както го искате!