Често говорим за профилите, но темата за стъклопакета не е за подценяване. Какво представлява той?
Стъклопакетът е конструкция от две или повече стъкла, с въздушно пространство между тях. Това херметично запечатано пространство се регулира чрез т.нар. дистанционери – различни по размер метални или пластмасови рамки.
Стъклопакетът е затворена конструкция, която е изолирана херметически. Това е серия от 2 или повече листа стъкло, съединени с помощта на херметик (лепило) и дистанционер, между които има въздушно пространство.
Стъклата имат между себе си херметически затворено пространство, което осигурява трайност на конструкцията, минимална амортизация и повишено ниво на енергийна ефективност и изолация.
Има много варианти за комбиниране на различни видове стъкла в обща система. Различните комбинации могат да се правят индивидуални – в зависимост от нужите на обекта. Стъклопакетите притежават вариращи показатели за топло- и шумоизолация, пропускливост и т.н, които може да изберете в зависимост от спецификите на помещението и проекта.
Уплътнение и херметизация на стъклопакетите
Какви степени на уплътнение и херметизация имат различните стъклопакети
Междинното разстояние между стъклата стандартно се запълва с въздух, но за по-добра топлоизолация стъклопакетът може да бъде запълнен и с газ. Аргонът е безвреден инертен газ, който ефективно и икономично повишава топлоизолационните свойства на стъклопакета.
Двустепенното уплътнение свидетелства за качествен стъклопакет. Така наречените двубариерни стъклопакети се състоят от дистанционерна рамка, която се пълни с адсорбент, наричан още молекулярно сито. Върху него се полага бутил, чиято функция е да блокира преминаването на водни пари и конденза.
При двубариерно уплътнение първата степен на защита се постига с херметизация на дистанционера. Стъклата залепват към дистанционера чрез т.нар. „херметик“, като така се избягва притискането. По този начин се избягва появата на луфт между стъклото и дистанционера.
За втората степен на защита се грижи външното уплътняване между стъклата и дистанционера – обичайно това е полисулфид. След това стъклото херметически се прилепва за дистанционера.
Характеристики на стъклопакета
Стъклопакета заема по-голямата част вашите прозореци – до 90% от цялата площ. Това определя неговото влияние върху крайния резултат от гледна точна на изолация, енергоспестяване и безпроблемна експлоатация.
Стъклопакетите повлияват значително изолационните характеристики на прозореца като:
– шумоизолация
– топлоизолация
– слънцезащита
– светлопропускливост
Стъклопакет и шумоизолация
Предлаганите от ЛУКСПЛАСТ стъклопакети се характеризират с отлична шумоизолация, постигната с комбинация от висококачествена твърда и газообразна среда, които блокират проникването на звукови вълни, вибрации, температурни амплитуди.
Добрата шумоизолация се постига чрез внимателна комбинация от фактори – състава на стъклото, подходящата комбинация от дебелини за оптимално абсорбиране на резонансните трептения.
Ширината на газовото пространство също е водещ фактор при избора на система с висок процент на шумоизолация. Шумоизолацията при стъклопакетите зависи и от дебелината на стъклата. Оптималната звукоизолация се постига при троен стъклопакет. В перфектния случай се съчетават стъкла с различна дебелина, добър ефект се постига и с ламинирани триплекс стъкла – комбинация от две стъкла, плътно слепени със специално звукоизолационно фолио. Освен по-добра звукоизолация, тези стъкла не се разпадат на парчета при счупване, което ги прави много по-безопасни.