Есента може да бъде още по-цветна с елитни стъклопакети за вашите нови прозорци
Kрасиви, трайни и изгодни решения, които да направят от къщата дом. Това накратко е нашата оптимална цел. За да изберем най-подходящия продукт е добре да сме информирани и запознати с принципа на работа на всеки негов аспект.
Стъклопакетът представлява конструкция от две или повече стъкла, разделени от специален дистанционер, която е херметически затворена и изолирана. Възможностите за комбиниране на различни видове стъкла в обща конструкция са неограничени и от правилното им съчетаване зависят топло- и шумоизолацията и визията на стъклопакета.
В обичайния случай стъклопакетът заема между 75 % и 90 % от площта на целия прозорец. Качеството, материалите и технологията на сглобката на профилите е от огромно значение за функционалността на прозорците, но стъклопакетът има централна роля в крайния резултат.
Качественото стъкло има пряко отношение към топло и шумо–изолацията в дома, офиса, обекта.
Материалите, използвани за направата на съвременните високотехнологични модели стъклопакет са няколко основни вида:
- обикновено (бяло) стъкло
- орнаментно стъкло
- нискоемисионно (К)
- цветно стъкло
- високоенерийно (четирисезонно)
- огледално
В зависимост от специфичните нужди и индивидуалния избор, стъклата могат да се съчетаят в различни ефективни комбинации.
Какво е стъклопакет
Добрият стъклопакет е дългосрочна инвестиция, която е от голямо значение за ефикасността на вашите прозорци.
Стъклопакетът представлява два или повече листа стъкло със сходни или различни качества и характеристики, които се сглобяват на определено разстояние едно от друго.
Стъклата са на определено разстояние едно от друго, монтирани в разпределителна (дистанционираща) рамка. Тази рамка може да има различни размери, в зависимост от нуждите на обекта. Пространството между стъклата, се запълва с абсорбиращо вещество. По този начин се предотвратява появата на влага. Залепването на стъклата за рамката се прави с обичайно с бутил. След тази обработка могат да се ползват силикони и хотмел. Така отличната херметичност и изолация на конструкцията са гарантирани, за да може стъклопакетът да отговаря на определените изисквания за топло и шумоизолация.
Материалите, от които са произведени стъклопакетите в каталога на Лукспласт са здрави и устойчиви на ултравиолетови лъчи.
Как да изберем най-добрият стъклопакет
Няколко са най-важните фактори, които могат да наклонят везните в една или друга посока при избора на стъклопакет. От сериозно значение е „изложението“ – т.е. географското положение на прозореца. Важно е да се има предвид какво е общото предназначение на сградата. Различни варианти могат да се предложат при жилищни, офис, административни сгради, за търговски обекти и т.н.
Тези фактори до голяма степен определят типа на стъклопакета. Сред най-често използваните и доказано ефективни варианти са нискоемисионни (К) стъклопакети. Те са особено енергийно ефективни, като трайно задържат топлината в помещенията стаята и намаляват загубата ѝ до впечатляващите 60+%.
Всесезонните нискоемисионни стъкла също са предпочитан вариант в много случаи. През зимата този тип стъклопакет успява да усвои до 70% топлина от UV лъчите, като осигурява отличен микроклимат без загуба на енергия през всички сезони.
Критериите за оценка на остъкляването
В основата на остъкляването на всяка една сграда стоят няколко важни аспекта:
Термална изолация;
Соларен и светлинен контрол;
Акустична изолация;
Сигурност и безопасност;
Архитектура и декорация
U: Коефициент на топлопреминаване – най-общо, този коефициент измерва количеството енергия, което преминава през определена площ от стъклото за единица време, при температурна разлика от 1 Келвин. Колкото по-ниска е стойността на този коефициент, толкова по-малки са загубите на топлина през стъклото.
SF: Соларен фактор (показател за цялото количество слънчева енергия преминаващо през стъклото) – важен е за климатизацията. Ниският соларен фактор означава, че през стъклото влиза по-малко от слънчевата топлина и охлаждането е по-лесно.
TL: Светлинно преминаване (показва процентното количество светлина преминало през стъклото спрямо цялото количество излъчена светлина). Високият процент светлопреминаване е важно условие за комфорта в дома.
Сградният стъклопакет може да повлияе от 70 до 90 % разхода за енергия. Ето защо е за предпочитане остъкляването да притежава следните характеристики:
Нисък соларен фактор;
Висока светлопропускливост;
Ниска U-стойност.
Топлоизолация
Запълването на междинното разстояние между херметически затворените стъкла, стандартно е с въздух. За да се подобрят значително стойностите на топлоизолация, стъклопакетът може да бъде запълнен с газ Аргон – безвреден инертен газ. Това е ефективно и икономично решение за подобряване на ползите от стъклопакета, в резултат на което топлоизолационните свойства на стъклопакета се повишават.
Звукоизолация
Шумоизолацията на един стъклопакет се подобрява при промяна в дебелината на някое от стъклата – вместо 4 мм, се използва 5 или 6 мм стъкло. Върхова става звукоизолацията при троен стъклопакет, който съчетава стъкла с различна дебелина (напр. 4+4+6 или 4+5+6), както и при влагането на ламинирани стъкла (триплекс). Триплексът е комбинация от две стъкла, които са плътно слепени със специално звукоизолационно фолио, като освен по-добра шумоизолация, стъклото има още едно полезно свойство – при счупване стъклата остават залепени върху фолиото.