Когато търсим устойчиви решения за вашия дом или обект е логично да обърнем внимание на всеки детайл, който може да ни помогне да осигурим оптимални стойности.
Стъклопакетите с нискоемисионни стъкла, познати още като К стъкла, са решение, което предлага много и различни предимства.
Какво представляват К стъклата
Нискоемисионното стъкло притежава нисък коефициент на топлопреминаване. Така то остава по-топло, което предотвратява образуването на конденз. Този тип стъкло се монтира от външната страна на стъклопакета. Метализираният слой, който намалява емисиите, се монтира след него (отново отвътре), за да се избегне надраскване.
Как работи нискоемисионното стъкло
Този тип стъкла имат способността да реагират по различен начин при различни термични условия, което ги прави подходящи за всички сезони. През студените зимни месеци те изолират от ниските температури, докато през лятото задържат комфортна прохлада в помещенията. Тези полезни свойства се дължат на метализирания слой с нисък коефициент на пропускане на топлината. По този начин светлината достига до стаята без да позволява тя да се нагрява или изстива.
Кога и къде да използваме стъклопакети с нискоемисионно стъкло
Консултирайте се с нашите специалисти, за да разберете кое изложение е най-подходящо за поставяне на нискоемисионни прозорци.
Ако помещението е с източно или със северно изложение, Luxplast ви препоръчва стъклопакет от бяло и К (нискоемисионно) стъкло.
Малко история
През 1976 г. започват редица целенасочени лабораторни изследвания на потенциала за по-ефективни технологии при прозорците. Това е продиктувано от световната енергийна криза и опитите на учените и бизнеса да дадат адекватен отговор на новите реалности.
Опитите продължават няколко години, като се опитват различни подходи. Специалистите експериментират с различни покрития, които целят да направят обикновеното стъкло устойчиво на различни външни и вътрешни влияния. Американската лаборатория Бъркли изучава механизма на топлинния трансфер при прозорците и успява да изведе ценни данни за техническите възможности за контрол на енергийната загуба.
Дори през 70-те концепцията за нискоемисионното стъкло (Low-e) всъщност вече е позната, но до момента никой производител не е рискувал да се захване с производството на такъв продукт. Изследванията дават резултат на пазара едва през 80-те, когато се предлага първото масово нискоемисионно стъкло с фино покритие от метален окис.
Принцип на действие
Металният окис реагира като топлинно огледало. То позволява преминаване (пропускане) на светлината, като отразява инфрачервените (дълги) лъчи, но без да блокира късите вълни от спектъра. Така не позволява топлинните лъчи да излизат навън и драстично намалява топлинните загуби през зимата.
Енергийна ефективност
Съвременните нискоемисионни стъкла могат да намалят разходите през активния отоплителен сезон с впечатляващите 30-60 %.