„В бъдеще няма да има повече извинения да не построим пасивна къща.“ (Даниел Дидрих, архитект и сертифициран дизайнер на пасивни къщи, DMDVA Arquitectos, Испания)
Вашият прозорец към един по-добър свят
В бъдеще вашата къща със сигурност ще бъде тип пасивна къща. Това е вдъхновяваща дизайнерска концепция, която всеки може да си позволи в наши дни благодарение на новите технологии и иновативните прозорци; не само за отделни домове, но и за по-големи сгради. Сега можем да намалим емисиите на CO2 повече от всякога. Изграждането на нещо, което не е пасивна къща или нискоенергийна сграда, е немислимо в наши дни поради екологични, икономически и енергийни причини. Също така е от съществено значение, ако искаме да спрем изменението на климата. Пасивните къщи за момента са само европейска цел но с перспектива да стане глобална. Въпреки че пасивната къща е термин, който обикновено се свързва с по-студените страни, изолацията работи и обратното в климатизирани сгради, разположени в горещи страни, предлагайки огромен потенциал за спестявания.
По-малко е повече
Дизайнът на пасивните къщи не влошава качеството на живот или работното място по никакъв начин. Напротив, структурите на пасивните къщи с модерни прозорци, строителни материали и интелигентни технологии осигуряват много комфортна работна или домашна среда. В архитектурата на пасивната къща изолацията на сградата и прозорците гарантират, че възможно най-малко топлинна енергия може да се изгуби. В същото време прозорците пропускат възможно най-много слънчева топлина. Използват се и допълнителни източници на топлина, като телесната температура на жителите и топлината, излъчвана от електрическите уреди. Топлината се оползотворява чрез система за рекуперация на топлина, която регулира и подаването на свеж въздух. Една сграда трябва да има специфичен коефициент на топлопреминаване (стойност Uw), който е мярка за топлинната енергия. Прозорците на пасивната къща трябва да имат Uw стойност под 0,8 W/(m2K). Основното правило е, че колкото по-ниска е стойността на Uw, толкова по-добра е изолацията.
Kömmerling 88 – съответствие на пасивната къща като стандарт по характеристика
„Аз съм архитект, който се радва на предизвикателствата, свързани с проектирането на пасивни сгради. Едно от тези предизвикателства е изборът на идеалното оформление на прозореца. Прозорците играят важна роля в пасивните сгради. Ето защо е страхотно, че производител като Kömmerling разработи нова прозоречна система. Тяхната ултрамодерна система отговаря на изискванията за пасивна къща в стандартната си версия, без необходимост от скъпи допълнителни функции и фитинги. Прозорецът не само осигурява отлични енергийни стойности, но и изглежда добре. Стабилният дизайн прави възможно използването на големи прозоречни повърхности в атрактивни фасадни дизайни – и те също имат отлични звукоизолационни свойства. Големите повърхности на прозорците също минимизират слънчевите загуби – особено през по-студените месеци на годината – като по този начин намаляват енергийните нужди и следователно емисиите на CO2. Ето защо съм убеден, че първокласният прозорец Kömmerling 88 наистина е „Прозорецът към един по-добър свят“. – Даниел Дидрих, архитект и сертифициран дизайнер на пасивни къщи, DMDVA Arquitectos, Испания