Международно жури с участието на д-р арх. Здравко Генчев определи победителите в авторитетния конкурс на Институт “Пасивна къща” – Дармщат, Германия
Шест сгради и един регион са победителите в конкурса Пасивна къща за 2014 година, в който участваха над 100 проекта от 22 държави. Това са жилищен блок в Берлин (Германия), обновена сграда по пасивен стандарт в Ню Йорк (САЩ), конферентен център в Гьосан (Южна Корея) , музей на изкуствата в Равенсбург (Германия), сграден комплекс в Еспоо (Финландия), редова къща във Филаделфия (САЩ ), както и цял градски район в Хайделберг (Германия). Отличените проекти са избрани от международно жури, в което участва и д-р арх. Здравко Генчев, изп. директор на ЕнЕфект. Отличените проекти са избрани от международно жури, в което участва и д-р арх. Здравко Генчев, изп. директор на “ЕнЕфект”. Обявяването им стана на 25 април в Аахен, Германия, на официална церемония по закриване на Международната конференция за пасивни сгради.
“Наградените проекти ясно показват, че сградите с отличен дизайн могат да се изпълнят според стандарта “Пасивна къща” по целия свят”, коментира д-р Волфганг Файст, директор на Институт “Пасивна къща”. Енергийно ефективното строителство и дизайн също така често поставят на преден план висококачествената архитектура в допълнение към ползите за климата. Според Зигмар Габриел, министър на икономиката и енергетиката на Германия и патрон на наградата, “стандартът “Пасивна къща” отдавна служи като световен еталон за енергийно ефективно строителство и сградни обновявания. Днес съм особено щастлив да видя, че този стандарт вече се прилага не само в отделни сгради, а служи като основа за изграждане на жилищни комплекси и дори цели градски райони”.
В категорията за многофамилни жилищни сгради наградата спечели нулево въглеродна сграда в Берлин, проектирана от Deimel Oelschläger Architects. Журито оцени високо не само енергийните характеристики на сградата, но и нестандартната фасада, която с подходящо проектираните си балкони и засенчващи елементи спомага за увеличаване на слънчевите печалби и енергийните спестявания. От другата страна на океана “Тясната къща” в Ню Йорк, проектирана от Fabrica718/Studio Cicetti, спечели приза за най-добро сградно обновяване. В типичната за Бруклин 114-годишна редова къща е създадено модерно жилищно пространство с прекрасни условия на обитаване и ниско потребление на енергия, като в същото време оригиналният характер на сградата е напълно запазен.
Германското архитектурно студио ArchitekturWerkstatt Vallentin спечели наградата в областта на образователните заведения. Сградата, разположена в местността Гоесан (Южна Корея), изглежда великолепно на фона на покритите с гори хълмове, като дори може да се твърди, че не само се вписва в околната среда, но даже я подобрява. В категорията “Пасивни региони” наградата отиде при Агенцията по околната среда на Хайделберг, която със своето напредничаво мислене и амбициозен енергиен план за новия градски район Bahnstadt (Гаров район) доказа, че стандартът “Пасивна къща” е приложим и в мащабни схеми за цялостно градско развитие.
Победителят при офис сградите и сградите със специално предназначение е Музеят на изкуствата в Равенсбург, Германия, проектиран от Lederer Ragnarsdóttir Oei. Решението за използването на тухлена фасада с цел музеят да се интегрира напълно в историческия център на града беше оценено особено високо от журито. В категорията на еднофамилните къщи първото място беше поделено между два проекта: жилища за социално настаняване от Plumbob Architects във Филаделфия с подчертаване на функционалното използване на ограниченото пространство в гъсто населен район на града, както и ансамбъл от три еднофамилни сгради на Kimmo Lylykangas Architects в суровия климат на финландския град Еспоо, в който интелигентно проектираната сградна обвивка осигурява високите енергийни характеристики на компактното ядро на всяка от къщите.
Наградата “Пасивна къща 2014” се организира от Институт “Пасивна къща” в рамките на проект PassREg, финансиран по програма “Интелигентна енергия – Европа”. Официалното сертифициране, удостоверяващо съответствието със стандарта “Пасивна къща” (или стандарта EnerPHit в случай на сградни обновявания), бе задължителна предпоставка за участие.
Източник: Строителство градът