Ситуацията по целия свят продължава да е сложна, включително и в България. Фирмите в някои сектори губят милиони всеки ден. Малкият бизнес умира на много места. Специалистите анализират, че сме изправени пред нова икономическа криза.
Строителният сектор е един от малкото останали активни в страната по време на епидемията.
Въпреки че и той претърпява големи загуби, за момента те са несравними с тези в други сфери на икономиката. Браншовите организации и много компании в страната се опитват да дадат своя принос в борбата с коронавирус, защото точно в такива моменти светът трябва да си помага най-много.
Как подходиха работодателите в страната?
Най-големият проблем за сектора в момента представлява прекратяването на издаването на разрешителни за строеж. Точно поради тази причина всички активни в сектора компании продължават да работят над строителните обекти, които са започнати преди началото на извънредното положение.
Наблюдава се известен спад в строителната дейност, но въпреки това много компании се опитват да не съкращават своите работници, а да продължат да изплащат техните осигуровки и заплати на фона задаващата се криза и скока на безработица в цялата страна.
Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП) обяви, че над 200 000 души работят в момента в строителния сектор в България, които осигуряват препитанието на над 500 000 човека. От бранша изразяват готовност да продължат производствения процес, стараейки се да запазят работните места. Преди дни те предложиха и конкретни мерки за продължаване дейността на бизнеса.
Засега обаче работодателите твърдят, че поемането на отговорност за служителите им е най-ценното, което могат да направят. Въпреки това се наблюдават съкращения, а най-голямо влияние кризата има върху малките бригади.
Строителството, макар и с по-бавни темпове, продължава да се случва, което осигурява и раздвижване в икономическата среда във времена на застой. Притеснението обаче е колко време може да продължи ситуацията и какви ще са последиците от нея в дългосрочен план.
Приносът на браншовите организации
След обявяването на епидемията големи български инвеститори и компании започнаха да правят щедри дарения на държавата и болниците в сложната ситуация. Средствата главно се генерираха за закупуване на тестове, медицинска техника, както и предпазни средства за персонала на здравните заведения. Браншовите организации също допринесоха за това.
Какви дарения направиха компаниите?
Една от много успешните бъгларски компании, създатели на един от най-популярните в света софтуери за 3D визуализации в архитектурата, дари 200 000 лева за медицинска техника още в началото на извънредното положение. Освен това служителите към компанията направиха и лични дарения, за да подпомогнат родните медици.
Друга голяма българска строителна компания пък дари на пловдивската болница УМБАЛ „Пълмед“ апаратура за диагностика на вируса, което в момента е една от най-важните стъпки за борба с епидемията и анализиране на обхвата ѝ.
Друга строителна фирма е направила дарение в размер на 20 000 лв. на българските болници, засегнати от епидемията.
Освен това множество студиа, които основно се занимават с 3D принтиране на архитектурни модели, преобразуваха производството си. В момента те масово произвеждат шлемове за защита за родните медици и ги даряват на засегнатите болници.
Автор: З. Емин
Източник: СтройИнфо