Постяването на дограма и нови прозорци е инвестиция във вашия дом, офис или обект. Предимствата при подмяна на старите прозорци са очевидни и измерими, което е веднага осезаемо при поставянето на качествена изолираща дограма.
Как да запазим това върхово представяне по-дълго и да използваме пълния потенциал на вложените материали? Когато е експлоатирана правилно, дограмата от ЛУКСПЛАСТ ще ви служи вярно и безпроблемно през годините.
Затова отбелязваме някои от най-важните аспекти на поддръжката на дограма – ПВЦ или алуминиеви профили.
Как да се грижим за дограмата така, че да си спестим излишни разходи и неприятности.
✓ Грижа за обкова, пантите, заключващите механизми
Смазвайте периодично пантите и заключващите механизми на новите си прозорци, съобразно инструкциите на производителя. Важно е да не позволявате попадането на твърди частици като пясък, строителни материали, вар т.н. в движещите се части по време на ремонти дейности. Добре е да се предотвратява и натрупването на прах по дограмата.
✓ Грижа за уплътненията на вашите прозорци
Гумените уплътнения са особено важни за ефективността на вашата дограма. Периодично използвайте специализирани препарати, които поддържат и възстановяват еластичността на тези уплътнения. Почиствайте редовно с четка или влажна мека памучна кърпа, за да избегнете натрупването на прах и абразивни частици. Не използвайте почистващи препарати върху уплътненията – например препарати за стъкло, съдържащи спирт. Те изсушават гумата и я увреждат.
✓ Препазване от влага
Новите прозорци имат редица предимства – като например по-добра изолация. Това обаче може да има обратен ефект – образуване на конденз и влага – вижте повече в блога на ЛУКСПЛАСТ.
Предпазването на дограмата и жилището от влага ще ви спести много главоболия, затова ви препоръчваме да следвате инструкциите от тази статия.
✓ Поддръжка и почистване на рамките
Добре е прозоречните рамки да се почистват поне два пъти в годината – през пролетта и есента. Премахнете натрупаните прах и замърсявания с четка, след което отстранете остатъците с прахосмукачка (ако това е възможно). Използвайте мека памучна кърпа, напоена с разтвор на хладка вода с неабразивен препарат по ваш избор. Не използвайте твърди гъби или абразивни почистващи препарати, за да не увредите дълготрайно покритието на вашите прозорци и дограми.
Такова леко, профилактично почистване ще предпази дограмата ви и ще ви спести усилия за основно почистване, когато замърсяванията станат твърде видими.
✓ Как да чистим силно замърсена дограма
Когато става дума за по-сериозни замърсявания или за почистване след строително-ремонтни дейности, може да използвате специализирани почистващи препарати за PVC или алуминиеви профили. Можете да ги намерите във всеки добре снабден строителен хипермаркет. Употребата им обаче трябва да е съпроводена с повишено внимание, защото тези препарати не е препоръчително да се ползват върху силиконовите уплътнения на вашите прозорци. Те могат да бъдат увредени от химическите вещества, които почистват алуминиевите или пластмасови повърхности на профилите. Използвайте ръкавици!
✓ Как да чистим стъклопакет
Стъклата, разбира се, изискват по-често почистване. В най-добрия случай избягвайте да почиствате стъклата директно с препарат – запазете този вариант за третиране при силни замърсявания. Чистенето на замърсен прозорец с препарат обикновено само замазва мръсотията и не води до добри резултати.
Първо да отстранете прахта с влажна кърпа, след което минете към същинското почистване. Има много възможности – с почистващ препарат за стъкла, микрофибърна кърпа, както и класическия метод – с вестник.
Микрофибърните кърпи са отличен вариант, особено ако искате да избегнете почистващите продукти. Те са щадящи и към стъклото, и към профила, не оставят влакна, не нараняват деликатните повърхности и могат да полират стъклата до перфектен блясък.
✓ Регулярна и рутинна поддръжка на вашата дограмата
Редовната грижа за прозорците ви дава възможност за превенция на повреди и ви позволява да съхраните най-важните качества на новата дограма във времето.
Профилактично може да прилагате смазки или фино машинни масло за метални части – винаги според инструкциите на производителя. Проверявайте дръжки, заключващи механизми, триещи се части и панти за затруднено движение или видими повреди. Почиствайте с мека кърпа, мека четка или флакон с въздух под налягане.
Надяваме се тези прости съвети да ви помогнат да поддържате своите прозорци в отлично състояние, и така да си спестите средства, време и главоболия като предотвратите сериозни повреди.
Още полезни статии по темата в блога на ЛУКСПЛАСТ: