Сигурно сте чували понятието „пасивна къща“ като нарицателно за енергийно ефективен дом или като референция към стандарт на жилищно проектиране, който става все по-популярен и регулиран в рамките на Европейския съюз. Какво точно представляват пасивните къщи и каква е ролята на прозорците, профилите и стъклопакетът в начина, по който функционират?
Какво представляват пасивните къщи
Накратко, пасивна е енергоспестяваща къща с висока степен на жилищен комфорт при изключително ниска консумация на енергия. Името „пасивна“ се дължи на факта, че сградата няма нужда от активни отоплителни и охладителни системи. Противнo на очакванията, такива къщи не се отличават драстично от останалите. Всяка една вече построена къща може да бъде превърната в пасивна.
Топлоизолацията
Топлоизолацията е едно от най-важните условия за успешното прилагане на принципа „пасивна къща“, който ще разгледаме в подробности в тази статия. За да се постигне това е нужно прозорците и вратите да отговарят на високи изисквания за енергийна ефективност.
Европейски и световен стандарт
С продуктите, предлагани от ЛУКСПЛАСТ вие с лекота може да постигнете нужните нива на топлоизолация в своя проект за пасивна къща. Производителите, с които работим, от години разработват своите профили и стъклопакетни системи в съзвучие с изискванията на този стандарт.
Passiv house е един от най-бързо развиващите се стандарти за енергийна ефективност в света. Изследователският проект CEPHUS (Cost Efficient Passive House as European Standart – Рентабилна Пасивна Къща като Европейски Стандарт) се очаква да бъде въведен като норма в Европа, според дългосрочните стратегии и директиви за енергийна ефективност и опазване на околната среда на ЕС.
Стандартът се прилага не само за нови сгради, но и за реконструкции. Името на стандарта, който се прилага за реконструкции е EnerPHit. Той ползва принципите на пасивната къща като основа, за цялостни енергийни реконструкции на съществуващи сгради, обхващащ представители на 12 държави във всички климатични области на Европа.
Икономиите за отопление в сравнение с обикновенните сгради са над 75%, а разходите са минимални. Това до голяма степен прави собствениците и обитателите на пасивни къщи относително независими от постоянно покачващите се цени на енергията.
Малко история
Концепцията за пасивни сгради е разработена за първи път през 1991 г. Идеята се ражда в Дармщат, Германия, където е построена първата пасивна къща. Концепцията е тествана чрез експерименти, наблюдения, измервания и научни анализи. В крайна сметка заключението е, че пасивна къща може да се изгради със съвсем достъпни средства.
Днес в Дармщат се намира и Институтът за пасивни къщи „Passivehause Institut“ PHI.
Какво е нужно, за да бъде една къща пасивна
За да бъде постигнат стандарта „Пасивна къща“ е необходимо:
Много добра топлоизолация. В зависимост от района, в който се намира сградата, изолацията може да варира от 20см. до 30 см. Енергията, ползвана за отопление и/или охлаждане пък не трябва да надвишава 15 kWh на квадратен метър за година.
Общото потребление на първична енергия (отопление, вентилация, топла вода, домакински електроуреди и осветление не трябва да надхвърлят 120 kWh на квадратен метър за година.
Сградата трябва да бъде въздухонепроницаема – това е преминаването на въздуха през обвивката на сградата отвън навътре и отвътре на вън. За да бъде постигнат стандарта се правят тестове с вентилатор (blower door test) при разлика в налягането вътре и вън 50 Ра, резултата не трябва да надхвърля 60% на час т.е. през сградната обвивка не трябва да преминава повече от 60% от целия вътрешен обем на въздуха в сградата.
Пасивната къща е строителен стандарт, който едновременно щади природата и е енергийно ефективен, комфортен и икономичен.