Забележителната сграда Pierres Vives в Монпелие, Франция, проектирана от архитекта Заха Хадид.
Този обект има уникална и сложна фасада, съставена от бетонни модули и стъкла, които образуват различни форми и размери. Проектът използва специално разработена система на Reynaers Aluminium, наречена “ConceptWall 70”, за да постигне сложния дизайн на фасадата.
Сградата Pierres Vives се нарича и “дърво на знанието” и предоставя впечатляваща архитектурна и функционална стойност. Текстът призовава читателите да посетят този обект и да се вдъхновяват от неговата уникална фасада, предоставена от Reynaers Aluminium.
„Дърво на знанието“, електронна платка или по-скоро футуристичен космически кораб? С годините сградата Pierres Vives в Монпелие, Франция, беше сравнявана с различни форми. Едно нещо е сигурно: тази уникална творба на известния архитект Заха Хадид е толкова впечатляваща, колкото и функционална. Нейното наклонено, индивидуално изработено фасадно решение от алуминий Reynaers вдъхновява както служителите, така и посетителите на многофункционалния обект.
Архитектите от Zaha Hadid Architects проектираха комплекса Pierres Vives (или “Живи камъни”) като паднало дърво с дължина 200 метра, чиито клони съставят основните входове на сградата. Тя предлага офиси на спортното обединение на департамента Еро, както и подземни архиви и медийна библиотека с най-съвременно оборудване. Наклонените фасади на този “център на знанието” ще ви завладеят, докато се опитвате да разгадаете нейния сложен тримерен пъзел от бетон и стъкло.
И какъв пъзел това е: изключителните фасади се състоят от над хиляда големи бетонни модули, изработени предварително, в различни форми и размери. Проектът архитект Стефан Хоф обяснява сложността на проекта: “Поради сложния мотив на фасадата ни бе необходимо специфично решение, за да свържем извития бетон със стъклото. Към щастието ни, Reynaers Aluminium можаха да ни предоставят персонализирано решение за завеса от стъкло.”
Ние направихме изчисленията, така че вие да не се налага да го правите. 14 000 квадратни метра алуминиеви решения покриват обвиващата фасада, протичайки през три етажа. Някои от тях са поставени вертикално, други под ъгъл от почти 36 градуса. За да се справим с този предизвикателство, създадохме проектно специфично решение, базирано на нашата популярна система ConceptWall 50. Нашият проектен екип преосмисли завесата с високо приложение със скрита система за фиксиране на стъклото, което означава, че “ConceptWall 70” може да бъде инсталиран на стръмни наклони, както е представено в дизайна на Pierres Vives.ConceptWall 50 Фасади – Офис сграда Pierres Vives разположена в Монпелие, Франция
След това различните извивки на фасадата биха били доста трудни за облицоване с обичайни рамки. Или поне така мислеха дизайнерите. Архитект Хоф пояснява: “Изненадани бяхме, че с персонализираното решение на Reynaers Aluminium можехме да използваме стандартни профили, за да решим този проблем. Извиването на профилите вертикално беше относително лесно, но някои извивки на наклонената фасада трябваше да се направят на ръка. В крайна сметка, пъзелът се вписа и ние сме доволни от резултата.”