Монтажът на качествена и модерна дограма решава много проблеми в жилището – сметките за отопление намаляват, а комфортът и уютът у дома се повишават. По-добрата изолация обаче понякога е съпътствана от неприятен страничен ефект – появата на влага или т.нар. конденз по прозорците.
Това може да предизвика проблеми с течение на времето, но също така е видимото доказателство, че обновените ви прозорци работят във ваш интерес за предотвратяване на топлинни загуби през зимните месеци.
Не се притеснявайте – има много и ефикасни начини да ограничим неблагоприятните последствия от конденза, както и да го предотвратим напълно.
Как да намалим конденза по прозорците през зимата
За да се избегне появата на конденз по вашите прозорци е нужно до помещенията да достига достатъчно въздух. Когато вашите нови прозорци изолират перфектно е нужно да компенсирате с редовно проветряване и всекидневно осигуряване на достъп на свеж въздух.
Какво причинява кондензацията? Как да избегнем влага и мухъл у дома?
Някои от предикторите за поява на конденз и влага са:
• конденз
• пукнатини в стените и мазилката
• течове от покрив или водопроводна система
• лоша вентилация и липса на въздухопоток
• наличие на много стайни растения
Натрупването на конденз, появата на постоянна влага и произхождащият от това мухъл – това са едни от най-неприятните и потенциално сериозни проблеми през зимния сезон.
Употребата на препарати за премахване на появилите се петна са аварийна мярка, но за да не ви се налага изобщо да прибягвате до тях е важно да оптимизирате вентилацията в помещенията.
Конденз по дограмата и стъклопакета
Добрата изолация е важна за комфорта и енергийната ефективност, но страничният ефект през зимата е появата на влага. Високата влажност и температурната амплитуда са причината за появата на капчици по прозорците. Первазите и горните ъгли на стаите са най-уязвимите места, на които се появява мухъл.
Влажност в стаите
С настъпването на отоплителния сезон отново стават актуални въпроси около енергийната ефективност на дома, както и справянето с различни проблеми, породени от температурната амплитуда през студените месеци. Появата на влага е един от страничните ефекти, които най-често се проявяват дори когато сте инвестирали време и средства в изолация и подмяна на вашата дограма.
Как да избегнем появяването на влага и конденз?
• проветрявайте редовно: отваряйте прозорците за 5-10 минути когато имате възможност, в най-добрия случай поне няколко пъти на ден
• поставете външна изолация – това, в комбинация с ефективна дограма, ще повиши енергийната ефективност, ще ви спести пари за отопление, но и ще намали температурната амплитуда.
• инвестирайте в добра вентилационна система, особено в работни помещения.
Премахване на мухъл и предотвратяване на появата му отново
В случай, че високата влажност вече е нанесла щети в помещенията и сте свидетели на поява на мухъл, ето какво можете да направите:
Специализираните препарати за мухъл
На пазара ще откриете ефективни специализирани препарати за премахването на петна от мухъл. Добре познатата и широко разпространена белина също си остава работещ вариант за третиране на последствията – повечето наистина ефективни препарати по един или друг начин са базирани на нейните фунгицидни възможности.
Какви мерки за превенция можем да предприемем
Премахването на петната и спорите на мухъла са началото на справянето с тази напаст. За да предотвратите повторно появяване обаче е нужно да вземете и превантивни мерки. Това е възможно едва когато ликвидирате факторите, благоприятстващи появата и развитието на влага, мухъл и плесен.