Правилната поддръжка ще ви помогне да съхраните най-важните качества на вашата нова дограма и да спестите проблеми и ремонти в бъдеще. Как да поддържате дограмата във всеки етап – от монтажа до ежедневната експлоатация?
Разгледайте нашите полезни съвети за използване и грижа за дограмата. Винаги се съобразявайте с инструкциите за безопасност и експлоатация, осигурени от вашата фирма доставчик. Доверявайте се на утвърдени марки и се консултирайте с квалифицирани специалисти за вашия нов проект.
Вижте повече и направете запитване към ЛУКСПЛАСТ от този линк!
При монтажа на дограмата
Монтажът безспорно е най-“мръсната” част от работата, макар че опитен и адекватен екип може да извърши поставянето на прозорец за кратко време и без излишно къртене.
Какво трябва да знаете за дограмата и нейната поддръжка на етапа на монтиране на системата? При поставяне на дограмата се поставят подложки (трупчета) между зидарията и профила. Тези подложки се фиксират и не се местят и премахват при етапа на замазка.
Вашите нови профили идват със защитно фолио. Тези “лепенки” се премахват след монтажа и имат за цел да запазят прозорците и вратите от драскотини и увреждане, боя и т.н.
Ако ги оставите твърде дълго на влиянието на външните условия, това фолио може да се замърси, което потенциално прави свалянето му по-трудно.
След монтаж почистете с прахосмукачка, след което минете с леко влажна мека кърпа.
Поддръжка на дограма при ежедневна експлоатация
За да използвате прозорците уверено и без повреди е важно да спазвате някои прости принципи при употреба. Уверете се, че винаги оставяте дръжките в крайно вертикално или хоризонтално положение – напълно отворен или затворен механизъм. Това предотвратява повреда на затварянето или инцидент.
Не закачайте никакви предмети на крилото и дръжката на прозорците. Това може да доведе до изкривяване (провисване, усукване) на крилото на прозореца и повреди на дръжката.
Не оставяйте да се натрупат замърсявания по движещите се части на прозорците, особено когато става дума за външни прозорци.
Как да почистваме касата и крилото на прозорците и вратите
Почиствайте профилите на касите и крилата на прозорците с мека кърпа и вода с разтворени няколко капки препарат за миене на съдове. При по-упорити замърсявания използвайте по-висока консцентрация измиващ препарат или някой от специално предназвачените за това продукти на пазара.
В някои случаи при непочистени метални стружки при монтаж, с времето могат да се появят петна от ръжда в долната част на касата. В оптималния си вариант този проблем се предотвратява превантивно с основно почистване веднага след монтаж. Ако ви се случи все пак да се появят петна, веднага почистете и подсушете. Най-добре е да се консултирате с фирмата доставчик, за препоръчан подход и препарат за целта.
Няколко правила за почистване
При почистване на вашите прозорци:
- никога не използвайте абразивни почистващи препарати
- никога не използвайте органични разтворители, ацетон, АМБ и др.
- никога не използвайте твърди и режещи предмети при почистване на дограмата – телени четки, бръснарско ножче, шпакла, домакински тел и т.н.
Грижа за уплътненията на прозорците
Поддръжката и почистването на уплътненията е много проста и не изисква подготовка. Важно е да почиствате регулярно, за да се избегне натрупването и напластяване на мръсотия, което в комбинация с дъжд, вятър и др. фактори може да увреди уплътненията. Използвайте мека кърпа и топла вода с разтворени няколко капки препарат за съдове.
И тук с голяма сила важи правилото да не се използват режещи, остри предмети за почистване, както и приложението на абразивни почистващи препарати. Всяка увреда на уплъненията могат да доведат до нарушаване на изолацията на вашите прозорци.