Елегантните и тънки профили на алуминиевите прозорци предлагат безкрайни архитектурни и дизайнерски възможности, особено когато се търси минималистичен или дори индустриален вид. Алуминиевите профили имат високо ценени естетически качества, както и отлични топлинни и изолационни характеристики. Алуминиевите дограми са идеални не само за проекти за обновяване и реставрация, но и за различни нови обекти – от жилища до най-амбициозните проекти за обществени или офис сгради.
По-долу можете да видите ТОП 10 селекция на нашите партньори от Reynaers Aluminium – една класация за най-изящните алуминиеви решения, архитектурно проектирани до съвършенство.
1. Bloemhof
Архитект: Марлис Ромер
Проект, изграден от контрасти. 56 жилища и 1450 м2 търговски площи с прекрасни декоративни тухлени фасади, в комбинация с разчупен съвременен дизайн.
2. 7even Gardens
Архитект: Джаспърс Ойърс Архитекти
Градски оазис с жилищни площи, офиси и магазини, разположени в бивша фабрика за пури. Архитектът Джаспър Ойърс успява да съхрани автентичния характер на сградата, като в същото време инкорпорира елегантни модерни акценти елементи. За да наподоби оригиналния вид на старите стоманените прозорци, Ойърс избира тънка алуминиева профилна система с дебелина от само 40 мм., като така успява да отговори на съвременните изисквания за топлинен комфорт и енергийна ефективност.
3. Crystal
Архитект: Либор Хрдушек и Радек Лампа (Atelier 15)
Амбициозен проект, който се намира в красивата Прага – Crystal e истинско произведение на архитектурното изкуство.
Шахматният ефект е постигнат със специално проектирани тънки алуминиеви профили, изработени с помощта на 3D моделиране.
4. Cartwrigth Gardens
Архитекти: Архитектурно бюро Маккрейнър Лавингтън, Т.Р. Бенет
Жилищна сграда в Централен Лондон, в която елегантните алуминиеви профилни секции включват и отделен вентилационен панел. Забележителен външен вид и разширена функционалност, която запазва автентичния външен вид, като същевременно предлага подобрено инженерно решение.
5. Philips Light Tower
Архитект: AWG Архитекти
Бивша фабрика за производство на електрически крушки, днес Light Tower е превърната в многофункционален комплекс. Сградата не само е възстановена, но към съществуващия обект бяха добавени 3 нови крила. За да отговорят на съвременните изисквания за ефективност, но в същото време да не изменят външния вид на тази сграда – паметник на културата – прозорците трябваше да бъдат визуално възстановени до първоначалното им състояние. Стоманените ретро рамки, разбира се, не са способни да предоставят енергоефективни решения, за това екип архитекти взе решение да се използват елегантни алуминиеви профили.
6. Brouwhuis
Архитект: Bedaux de Brouwer
Разположен в Тилбург, Brouwhuis се слива перфектно с околната среда. Тази иновативна сграда е отворена от три страни благодарение на многото прозорци и тънките алуминиеви профили. Истинска феерия от светлина и комфорт.
7. Резиденция Buftea
Архитект: Разван Опреску (LLOX Architecten)
Нещо прекрасно от съседна Румъния! Това кокетнo едноетажно жилище в Румъния предлага грандиозно по своя замисъл и изпълнение остъкляване от пода до таван, издържано с тънки алуминиеви рамки. Чудесен пример за модерно функционално строителство.
8. Barco One Campus
Архитект: Джаспърс Ойърс Архитекти
Над 3,500 квадратни метра стъкло и алуминий, обединени в една обща симфония от изтънчен дизайнерски вкус. Конструктивният елемент на стената е разположен на външната страна на сградата, като по вътрешните части са разположени фини алуминиеви профили. Ефектът от това смело решение е отличен достъп на светлината и грандиозен външен вид, който впечатлява.
9. Горска вила Voorschoten
Архитект: екип на Еigen Нuis
Изчистена и модерна версия на горска хижа, изпълнена с най-модерни материали и екологични технологии. Минималистичните плъзгащи се прозорци за терасите и стандартните прозорци на предните врати са изработени от алуминий, което засилва общото усещане за модерно и функционално строителство и дизайн.
10. Конгресен център в Катар
Архитект: Арата Изозаки
Сграда, създаваща невероятно усещане за простор с удължена система за окачени фасади. Конгресният център в Катар е решен така, че да допуска максимално количество естествена светлина. Фасадата се състои от алуминиеви и стоманени компоненти.